Arduino 101 – Bölüm 1 : Arduino ve teknik elektroniğe giriş

Arduino 101 – 1. Bölüm

Merhabalar bu yazımızda Arduino nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır vb. konulara giriş yapacağız. Sonuna kadar eğlenerek ve öğrenerek okumanız dileği ile efenim. ☺

Görseldeki Arduino modeli bizimde sıkça kullanacağımız Arduino UNO modelidir.

Arduino Nedir?

Arduino İtalya merkezli açık kaynak bir elektronik giriş/çıkış devre kartıdır. Bu elektronik devre kartını kullanarak gerçek hayatta karşılaştığımız pek çok uygulama(Langırt makinelerindeki para atılan kısım, sıcak içecek ve atıştırmalık otomatı, el oyun konsolu, asansör sistemleri, robot ve türevleri, uzaktan kontrollü sitemler vb.) yapılabilir ve pek çok soruna çözüm bulunabilir. Arduino aynı zamanda programlama öğrenmeyi de eğlenceli bir hale getirmektedir.
Elektronikle hobi olarak uğraşmayı sevenler, sanatçılar ve tasarımcılar için icat edilmesi çıkış noktası olarak gösterilmektedir.

Arduino ve Arduino benzeri geliştirme kartları.

Neden Arduino?

Piyasada biraz araştırılınca Arduino benzeri pek çok geliştirme kartı bulunmaktadır.(Örneğin Texas Instruments LunchPad, Texas Instruments BeagleBone, STM32 vb.) Fakat Arduino dünya üstünde en çok kullanıcıya ulaşmış geliştirici kartıdır. Bu kadar çok kullanıcıya ulaşması; ilk geliştirici kartlarından olması, açık kaynak olması, kullanımının kolay olması, geliştirici araçlarının tüm yaygın işletim sistemlerinde çalışması ve kullanımının çok basite indirgenmiş olması, kendine bir topluluk oluşturmuş olması, bu topluluğun sürekli birbirine yardım etmesi, bu topluluk tarafından geliştirilen shield ve yazılım kütüphanesi zenginliği vb. pek çok artısı sebep olarak gösterilebilir.

 

Çeşitli Arduino modelleri.

Hangi Arduino Modeli?

Arduino kartlar kullanım alanına bağlı olarak pek çok modelde üretilmektedir. Bu kartlar arasında illüstrasyonunu da aşağında görebileceğiniz Arduino UNO modeli en çok tercih edilen Arduino modelidir. Bu kadar yaygın kullanımına; kullanımının kolay olması, kullanım alanının geniş olması ve ilk Arduino modellerinden olması sebep olarak gösterilebilir. Benim önerim öğrenme aşamasında UNO kullanılıp ileride bir proje gerçekleştirileceğinde projeye uygun olan Arduino modelinin seçimi olacaktır.

Arduino Uno Modelini Tanıyalım

Arduino UNO yaklaşık olarak bir kredi kartı büyüklüğünde olmasına ragmen üstünde pek çok üniteyi bulundurur. Bu ünitelere örnek olarak; mikro denetleyici programlayıcı ünitesi, mikro denetleyici ve çeşitli çevre birimlerini besleyen güç ünitesi gösterilebilir. Fakat bizi asıl ilgilendiren kısımlar yukarıda da oklarla belirtilmiş olan kısımlardır. Biz en çok buralarla uğraşacağız. USB portu üstünden Arduino kartımızı programlayacağız ve güç vereceğiz.Eğer pil ile Arduinoyu çalıştırmak istiyorsanız 9v-12v güç girişini kullanabilirsiniz veya bir power bank ile USB portundan da güç vererek Arduino kartı çalıştırabilirsiniz. USB hem programlama hemde güç beslemesini aynı anda yapmaktadır. USB ile programlarken veya power bank ile Arduinoyu çalıştırırken 9v-12v güç girişini kullanmanıza gerek yoktur. Reset butonunu Arduinoyu baştan başlatmak istediğimizde kullanacağız.Giriş çıkış pinleri ile adından da anlaşılabileceği gibi giriş aygıtlarından(klavye, sensörler vb.)  girdi alıp işleyip çıkış pinlerinden de çıkış aygıtlarına(LED, LCD Ekran vb.) çıktı gönderebileceğimiz bölümdür.

Mikro işlemci(CPU) ve mikro denetleyici(MPU) arasındaki farkı görsel olarak yukarıdaki şekilde görebilirsiniz.

Mikro Denetleyici Nedir?

Mikro denetleyici için esasında basit, amaca yönelik, bir çipe sığdırılmış ve maliyeti düşük bir bilgisayardır diyebiliriz. Normalde bir bilgisayarın çalışması için RAM’e , işlemciye, işlenecek komutları kayıtlı tuttuğu bir program belleğine, Analog/Dijital dönüştürücüye ve son olarak da osilatöre(Bu isimler size yabancı geliyorsa merak etmeyin ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz.) ihtiyaç vardır. Mikro denetleyici ise bilgisayara göre çok kısıtlı olsa da bu çevre birimlerini içinde barındırır. Arduinonun kalbini de Atmel firmasının ürettiği Atmega328p mikro denetleyicisi oluşturur.

DEVAMI GELECEK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir