Swift ile iOS Programlamaya Giriş

Merhaba arkadaşlar

Bu yazımızda bir iOS geliştiricisi olmak için neler yapmamız ve nelere sahip olmamız gerektiğine değineceğiz.

 

BÖLÜM 1 – BİR İŞTE BAŞARILI OLMAK İÇİN ÖN ÖZELLİKLER

Bu bölümü eklemekteki amacım; “Benim hayat felsefem bu zaten yhaa😎”, “Yaşamın sırrını çözdüm ben😌” veya “Ben feleğin çemberinden geçtim yeğen😏” gibi kendini bilmezlik yapmak değil daha çok manevi bir motivasyon sağlamak içindir. Hem genel bir kanı olarak şunu söyleyebiliriz ki: “Ne yapacağını bilen çok fakat yapan pek azdır.” Ben bu bölümü yazarken çok eğlendim umarım sizde eğlenerek okursunuz.😇🙏🏻

1 – MERAK 🤓

Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız bu işe başlamak için gereken ilk şeye sahipsiniz ‘MERAK’🤓. Fakat bu merak lütfen geçici olmasın🐵.

2 – AZİM 💪🏻

Eğer bu alanda devam etmeyi ve geçiminizi mobil uygulama geliştirme sektöründen sağlamayı düşünüyorsanız her işte olduğu gibi ‘AZİM’💪🏻 özelliğine de sahip olmalısınız.

3 – ÇALIŞMAK 👩🏻‍💻👨🏻‍💻

Şimdi bu özelliklere sahibiz fakat yeterli mi? Malesef cevabım hayır olacak🙁. Bir sonraki adım MERAK ve AZİM’le ÇALIŞMAK👨🏻‍💻👩🏻‍💻. Şimdilik bunları kabul ediyorsanız ben bunlara sahibim diyorsanız sizi ikinci aşamaya alalım. 😊

 

BÖLÜM 2 – TEKNİK GEREKLİLİKLER

Teknoloji alanında çalışmak istediğinizde her zaman teknik araç gereç ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki iOS geliştiriciliği kendine has bazı teknik gereklilikleri var. Ben bunları üç aşamada inceleyeceğim.

1 – MAC OS X İŞLETİM SİSTEMİ💻🖥⌨️🖱(ZORUNLU)

iOS geliştirme araçları sadece macOS X işletim sistemi üstünde çalışıyor. Native bir uygulama yapmak için bu araçları kullanmamız gerekecektir. Bir macOS X cihaza sahip olmanın en garanti yolu bir Mac cihaza sahip olmak. Bu cihaz bir iMac veya MacBook olabilir. Cihaz seçimi için internette araştırma yapabilir veya yakın zamanda yazmayı planladığım iOS Developer’in Macintosh Rehberi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

2 – iOS İŞLETİM SİSTEMİ📱⌚️(OPSİYONEL)

Yaptığımız tatliş uygulamaları fiziksel bir cihazda görmek istiyorsak iOS işletim sistemi ile çalışan bir cihaza(iPhone, iPod Touch) ihtiyacımız var. Kesinlikle zorunlu değil bir iOS cihaza sahip olmanız biz zaten genel olarak uygulamamızı simülatör üstünde deniyeceğiz. Fakat tabiki fiziksel bir cihaz üstünde uygulamamızı çalıştırmanın keyfi ve motivasyonu tarif edilemez.

3 – APPLE DEVELOPER SERTİFİKASI📜(OPSİYONEL)

Uygulamamızı yaptık artık AppStore üstünden paylaşmak belki de biraz para kazanmak istiyoruz. Tabiki Apple’ın dağıtım sistemini kullanmak istiyorsanız bunun bir bedeli olmalı. Yıllık olarak Apple’a ödeyeceğiniz 100$’a sahip olacağınız developer sertifikası ile uygulamanızı AppStore üstünde paylaşabilir ve Apple’ın size sunduğu ekstra özelliklerden(Beta versiyondaki Apple programlarını yüklemek vb.) faydalanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir